درباره طرح های افشان و چگونه به وجود آمدن نقشه های این قالی بیشتر بدانیم.
طرح ­های افشان با نقش­ های اسلیمی مثل بوته جقه، شاخ و برگ گیاهان و حیوانات و... پوشیده شده که (همانطورکه از نام اینگونه طرح­ ها پیداست) به صورت پراکنده و افشان در فرش قرار دارند. همه­ ی نقوش داخل فرش­ های با طرح افشان به هم مرتبط و متصل اند. همچنین این فرش­ ها عموما بدون لچک و ترنج اند اما امروزه نمونه­ های دارای لچک و ترنج آن­ ها نیز بافته و عرضه می­شوند.
طرح «افشان» از طرح های اصیل و قدیمی قالی ایرانی است که از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته است. این طرح ها با نقش های ختایی یا اسلیمی پوشیده شده اند. طرح های ختایی بیشتر شامل شاخ و برگ گیاهان و درختان و به ندرت حیوانات هستند؛ اما طرح های اسلیمی بوته جقه، شاخ و برگ گیاهان و حیوانات و ... را شامل می شوند. طرح های فرش «افشان» می توانند ترکیبی از نقوش ختایی و اسلیمی نیز باشند.
 

 
این نقش ها به صورت پراکنده در فرش پخش شده  سطح آن را می پوشاند که این امر دلیل نامگذاری این طرح ها به نام «افشان» را نیز مشخص می کند. علی رغم پراکندگی این نقش ها در سطح فرش، تمامی نقوش به هم متصل اند به طوری که گویی طراح در زمان کشیدن آن دست خود را از روی نقشه ی قالی برنداشته و کل آن را به طور پیوسته کشیده است.
فرش های «افشان» عموما بدون بدون لچک و ترنج اند اما امروزه نمونه هایی از آن ها که دارای لچک و ترنج کوچک و به ندرت لچک و ترنج بزرگ هستند نیز بافته و عرضه شده است. 

کلمات کلیدی


تاریخ ثبت : 1397/11/23

دیدگاه شما

 

درباره ما

این شرکت تمام تلاش شبانه روزی خود را انجام می دهد تا با بهره گیری از واحدهای مختلف تحقیق و توسعه، گروه طراحی، تامین کنندگان مواد اولیه و تحقیقات میدانی از مصرف کنندگان و فروشندگان، بتواند آنچه را که شایسته ی فرش ایرانی است با برند قالی مهرآریا به بازار عرضه نماید. 

ارتباط باما

کاشان، بلوار قطب راوندی، جنب شهرک صنعتی راوند، کوچه حکمت40(تقی زاده)
نمایشگاه قالی مهرآریا
تلفن:55534610-031

© 2018. All Rights Reserved. Design and Developed by ariaads.ir