دوباره فرش های گل برجسته مهمان خانه هایتان می شوند.
جالب است بدانید که هیچ دستگاهی برای بافت فرش های ماشینی هایبالک وجود ندارد!
 پدیده فرش های هایبالک ( گل برجسته یا نقش برجسته) از آخرین دستاوردهای پیشرفت در صنعت فرش ماشینی هستند که از سال 1385 در ایران بافته و تولید شدند. یعنی زمانی که دستگاه های 500 شانه ASR وندویل با تراکم 1000 وجود داشت نخ های هایبالک مورد نیاز فرش های گل برجسته تولید شدند. در آن زمان قالی مهر آریا 3 دستگاه را برای بافت فرش های هایبالک اختصاص داد. به گفته ی مدیر تولید قالی مهرآریا استفاده از نخ های نمره ی 10 و 10.5 در فرش های تراکم 1000 نخ هایی درشت بود که موجب فشردگی، ضخامت و زمختی در فرش های هایبالک شده و ظرافت و لطافت مورد قبول در این نوع فرش را تامین نمی کرد. علاوه بر این، فرش های هایبالک که ظرف مدتی کوتاه طرفداران زیادی پیدا کرده بود رونق خود را از دست داده و اصطلاحا از مد افتاد.

آقای امیر شریعت زاده، مدیر عامل قالی مهر آریا، با توجه به ریزشدن نخ های مورد استفاده در فرش های 700 و 1200 شانه(نخ های نمره 40و 46) و استفاده از نخ های ترک که ظرافت، لطافت و کیفیت بی نظیری داشته و می توانند کیفیت مورد نیاز در فرش های گل برجسته را تامین کنند، به تولید مجدد فرش های گل برجسته در آستانه ی سال جدید پرداخته است.

 جالب است بدانید که هیچ دستگاهی برای بافت فرش های ماشینی هایبالک وجود ندارد!
برجستگی ها و فرورفتگی های فرش های گل برجسته با به کار بردن دو نوع نخ در بافت آن به وجود می آیند. برای بافت این فرش ها هم از نخ های اکریلیک استانداردی استفاده می شود که در فرش های معمولی نیز به کار می روند و هم نخ های هایبالک در بافت آن ها به کار می روند.

فرش های گل برجسته نیز مانند دیگر فرش ها وقتی از دستگاه بافت جدا می شوند سطحی صاف و یک دست دارند؛ اما در مرحله ی بعد (اصطلاحا تکمیل) زمانی که فرش آهار داده می شود، قسمت هایی از فرش که در آن ها نخ هایبالک به کار رفته است، بر اثر حرارت آب می شوند و حالت فرورفته به خود می گیرند. در این قسمت ها فرش ضخامتی حدود 4 تا 6 میلی متر دارد در صورتی که در بقیه نواحی که از نخ اکریلیک هیت ست شده استفاده شده ضخامت فرش به 7 تا 9 میلی متر می رسد.

فرش های گل برجسته هم مانند هر کالایی معایب و مزایای خود را دارد که از معایب آن می توان گفت که نسبت به فرش های معمولی ضخامت کم تری دارند که این باعث دوام و طول عمر کمتر آن ها می شود؛ ضمنا برجستگی های موجود بر روی آن ها امکان تمیز کردن آن را سخت تر کرده و آن را آسیب پذیر می کند. اما فرش های هایبالک به سبب زیبایی خاص شان، طرفداران بی شماری دارند؛ علی الخصوص در میان کشورهای خارجی زیرا که ضخامت فرش برای آنان اهمیت چندانی ندارد و بیشتر به زیبایی و ظرافت فرش توجه می کنند، شهرت جهانی فرش های هایبالک و بازار پررونق صادرات آن نیز به همین علت است.

قالی مهر آریا تولید کننده ی فرش های 500، 700 و 1200 شانه است که با احترام به سلایق متفاوت مشتریان و توجه به اینکه دستگاه ها و مواد اولیه ی موجود توانایی تامین کیفیت و ظرافت مورد نیاز فرش های هایبالک را دارند، از سال جدید به تولید فرش های هایبالک 1200 شانه نیز می پردازد.


 

 


کلمات کلیدی


تاریخ ثبت : 1397/11/19

دیدگاه شما