روز جهانی آب

در سال ۱۹۹۲ و در بیست و یکمین جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل بود که موضوع اختصاص روزی بین المللی به آب مطرح شد. در این کنفرانس -که در ریو دو ژانیرو برگزار شد- نمایندگان کشورهای مختلف پذیرفتند که روز ۲۲ مارس را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب بپذیرند و با برگزاری برنامه های متنوع از جمله کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در راستای گرامیداشت آن تلاش کنند. در سال ۱۹۹۳ این روز برای نخستین بار گرامی داشته شد و کشورها به اجرای برنامه های متنوع در آن پرداختند.روز جهانی آب مانند بسیاری از رویداد های بین المللی دیگر هر سال با یک شعار خاص برگزار می شود و موضوعی مهم را مورد توجه قرار می دهد. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به شعار این روز در چند سال گذشته:

۲۰۱۲: آب و امنیت غذایی؛ جهان تشنه است چون ما گرسنه ایم...

۲۰۱۳: سال همکاری جهانی در مورد آب

۲۰۱۴: آب و انرژی

۲۰۱۵: آب و توسعه پایدار

۲۰۱۶: آب بهتر، مشاغل بهتر

۲۰۱۷: چرا هدر دادن آب؟

امسال (۲۰۱۸) این روز با شعار طبیعت برای آب برگزار می شود و به استفاده از طبیعت برای فائق آمدن بر چالش های بحران آب در قرن بیست و یک تاکید دارد. شاید برای تان این سوال پیش بیاید که چرا باید چنین روزی را در تقویم داشته باشیم؟ دلیل آن، اهمیت این مایع شفاف و زندگی بخش است.

بد نیست بدانید که امروزه ۱.۸ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین از آب های آلوده می نوشند و در معرض خطر ابتلا به وبا، اسهال خونی، حصبه و فلج اطفال قرار دارند. این وضعیتی نیست که در دنیای مدرن بتوان آن را قبول کرد؛ اما واقعیت همیشه مزه تلخ و گزنده ای دارد.

آب عاملی کلیدی برای توسعه پایدار است و مهم ترین عنصر قدرت اقتصادی و سیاسی برای کشورها به شمار می رود. برای همین در کشورهایی که در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار گرفته اند، تامین آب طی دو دهه آینده به بحرانی جدی بدل خواهد شد. بسیاری احتمال این را مطرح می کنند که جنگ جهانی سومی در راه است که بر سر منابع آبی در می گیرد.


اهمیت آب در ایران

کشور عزیزمان ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته و منابع آبی همچون گنجی با ارزش برای آن است؛ گنجی که شاید آن قدرها برای حفظ آن نمی کوشیم و خیلی ساده از کنار هدر دادنش می گذریم. شاید بارها و بارها انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفته ایم؛ اما همه ما در استفاده درست از آب سهمی داریم. کشوری که تاریخش مایه غرور بسیاری از ساکنانش هست و همیشه در محافل جهانی به عنوان گنجینه ای پر ارزش به آن می نگرند، این روزها با مشکلی به نام کم آبی دست و پنجه نرم می کند. مشکلی که اگر کمی حواس مان از آن پرت شود به یک باره همه این خاک را می بلعد و کویری را از سرزمین مادری مان بر جای می گذارد.


کلمات کلیدی


تاریخ ثبت : 1398/01/07

دیدگاه شما